Jak odmówić?

Młodość to ciekawość, dojrzewanie i doświadczanie. Choć eksperymentowanie jest powszechną domeną i cechą nastolatków, jednak nie każdy chce narażać się na niebezpieczeństwo. Ale jak odmówić? Dobrze wiesz, że to nie taka prosta sprawa. Jesteś wtedy łatwym celem. To na Tobie skupia się cała uwaga otoczenia, znajomych, a co gorsza, często wyśmiewanie.

 

To normalne, że martwisz się o to, co Twoi koledzy i koleżanki pomyślą o Tobie.

 

Jeżeli poddasz się naciskom, nie łudź się, że poczujesz się lepiej. Wręcz przeciwnie. Bo najważniejsze jest to, co sam/a myślisz o sobie. Jak czujesz się ze swoimi wyborami. W końcu to Ty poniesiesz ewentualne konsekwencje.

 

Jak nie ulec presji otoczenia:

 

  1. Wyśmiej sytuację i odejdź od grupy

Jednym ze sprawdzonych sposobów na propozycję spróbowania środków psychoaktywnych jest obrócenie  sytuacji w żart, np. „Ej, stary chyba już Ci coś wyżarły, skoro mi to proponujesz! Ale jesteś dorosły!”

 

  1. Nie wyjaśniaj i nie usprawiedliwiaj się

Zawsze możesz powiedzieć po prostu „Nie, dzięki! Zabierz! To mnie nie kręci!” Nie tłumacz się i nie czuj się gorszy. Powiedz po prostu „nie”. Każdy ma prawo do własnego zdania i wyborów. Zawsze masz prawo odmówić.

 

  1. Zrzuć na rodziców

To dość bezpieczny sposób, w jaki możesz odwrócić od siebie uwagę. Odpowiedz znajomym, którzy proponują środki psychoaktywne, że wolisz nie ryzykować, bo rodzice są bardzo czujni i robią testy, które wykrywają ślady substancji psychoaktywnych.

 

  1. Pokaż, że masz wiedzę. Podaj fakty i mów stanowczo

„Czy wiesz, ile osób trafiło z powodu tego świństwa do szpitala? A ile zmarło? Widziałam filmy, jak to działa. Dzięki! Chyba źle mi życzysz. Przecież nikt nie wie, co tak naprawdę jest w środku. Już nie wspomnę, że przy produkcji tego nie zachowują żadnych norm i przepisów.”

 

PAMIĘTAJ!

Jeżeli przebywasz w towarzystwie, na imprezie, gdzie zażywane są środki psychoaktywne, powinieneś zachować ostrożność. NIE ATAKUJ, NIE OBRAŻAJ, NIE KRYTYKUJ. Zmiany zachowania spowodowane środkami psychoaktywnymi mogą spowodować różne reakcje Twojego rozmówcy, włącznie z tymi zagrażającymi Twojemu bezpieczeństwu.