Uzależnienia

Uzależnienie – sprawdź, czy wiesz!

Przymusowe zachowanie polegające na sięganiu po środki zmieniające świadomość (alkohol, narkotyki, dopalacze) oraz wykonywanie określonych czynności (ucieczka w świat wirtualny, zakupy, hazard) w celu zmniejszenia napięcia i poprawy nastroju.

 

Uzależnienie nazywane jest chorobą emocji, bo nałogowo reguluje nieprzyjemne uczucia, jak samotność, lęk, czy smutek.

 

Uważaj!

Nastolatki są bardziej narażeni na uzależnienie od substancji psychoaktywnych m.in. za sprawą plastyczności mózgu. Uzależnienie to rodzaj „uczenia się”, w przypadku zażywania substancji psychoaktywnych NEGATYWNEGO.

Efektem używania substancji psychoaktywnych jest produkowanie dopaminy – odpowiedzialnej za uczucie przyjemności. A regularne używanie tych substancji powoduje tworzenie w ośrodku przyjemności mózgu nowych i silniejszych synaps (połączeń między komórkami). Dlatego m.in. nastolatki uzależniają się szybciej.

 

Najczęstsze uzależnienia to:

  • alkohol
  • marihuana
  • narkotyki
  • dopalacze
  • infoholizm
  • pornografia
  • uzależnienie od gier komputerowych

 

Długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy może doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych, a także niebezpieczeństwa śpiączki, zapaści, a nawet śmierci.

Wywołują nieodwracalne zmiany w mózgu z powodu częstych i silnych halucynacji. Osoba będąca pod wpływem substancji psychoaktywnych może odczuwać strach, złość, często bywa agresywna, traci kontakt z rzeczywistością.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, czym są dopalacze i narkotyki, jak działają i jakie niosą ryzyko, sprawdź u źródła:

 

DOPALACZE

Narkotyki od A do Z

 

powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!