Mózg człowieka

Jak działa mózg nastolatka?

Ludzki rozum jest niesamowity. Przez całe życie zachodzą w nim procesy, które wpływają na nasze życie. Jednak to w mózgu nastolatka dzieje się najwięcej. Podlega on gruntownej przebudowie. Jest plastyczny.

 

Trudno krótko opowiedzieć o całym procesie. Warto jednak podkreślić, że wszystko to co się dzieje oprócz pozytywnych skutków, bo to w końcu rozwój, niesie za sobą pewne trudności. Nastolatek nie potrafi często w tym okresie powiedzieć co z nim się dzieje. Nie zna odpowiedzi na pytanie zadawane mu często przez rodzica: Co się z Toba dzieje?

 

Najczęściej dorosły słyszy odpowiedź: Nie wiem!

 

I tutaj drogi rodzicu zatrzymaj się na chwilę. On naprawdę nie wie! Nie tylko, że nie wie, to jeszcze sprawa mu to wiele trudności. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy nagle znajdujemy się w miejscu, którego nie znamy. Zostaliśmy wsadzeni do samochodu i wywieziono nas w nieznanym kierunku. Wyrzucono gdzieś na pustkowiu. Nie mamy pojęcia w którym kierunku iść. Co czujemy? Poziom stresu rośnie. Musi upłynąć trochę czasu zanim opanujemy zdenerwowanie (jeśli w ogóle się uda) i przejdziemy do poszukiwania rozwiązania. Ale to trwa. A u nastolatka trwa to jeszcze dłużej.

 

Poniżej prezentujemy rozmowę z magister Iloną Bidzan-Bluma, psychologiem w procesie specjalizacyjnym z neuropsychologii, która realizuje projekt doktoratu nt. aktywności fizycznej w kontekście funkcjonowania poznawczego u dzieci w okresie późnego dzieciństwa uprawiających różne rodzaje sportów. Drugim rozmówcą jest magister Paulina Golińska, absolwentka neurobiopsychologii na Uniwersytecie Gdańskim, asystentka w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii IP UG, która przygotowuje doktorat na temat predyktorów poczucia obciążenia i funkcjonowania emocjonalnego opiekunów osób z chorobą Parkinsona. Obie Panie napisały książkę pod tytułem “Umysł lubi tworzyć”, która do księgarni trafii w 2018 roku.

 

Ale póki co zapraszamy do lektury wywiadu obowiązkowego dla rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dzieci. I dla młodzieży, która chce się dowiedzieć co się dzieje w ich mózgu…

 

Poznaj swój mózg. Gdy dorastasz, sporo się w nim dzieje Więcej