Niepokojące zachowania

Drogi Nauczycielu

Obok rodziców jesteś jedną z osób, które mają częsty kontakt z młodymi.  Pracujesz z nimi, rozmawiasz, obserwujesz. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci rozpoznać czy uczeń zażywa substancje psychoaktywne. Jeśli zauważysz zmiany, które zaniepokoją Cię nie pozostawaj obojętny. Poinformuj szkolnego psychologa, rodziców. Razem możemy skuteczniej zapobiegać i pomagać młodym osobom. Zażywanie jest efektem czegoś niepokojącego, co może dziać się od dłuższego czasu. Może być wołaniem o pomoc.

 

  • zmiana zachowania,
  • huśtawka nastrojów (ożywienie i ospałość),
  • nadmierny apetyt lub brak apetytu,
  • zmiana codziennego trybu funkcjonowania ,
  • zachowania agresywne, drażliwość,
  • zmiana osób w najbliższym otoczeniu,
  • izolowanie się od innych,
  • niechęć do rozmów,
  • wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków,
  • krótkie rozmowy prowadzone półsłówkami,
  • bunt, łamanie obowiązujących zasad,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zmiany w porach spania,
  • nadmierne reakcje na krytykę lub niewielkie nawet niepowodzenia.

 

Dodatkowym objawem może być zmiana wyglądu zewnętrznego

  • nowy styl ubierania się,
  • szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy,
  • przewlekły katar, krwawienie z nosa,
  • zaburzenia pamięci oraz toku myślenia,
  • przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło,
  • bełkotliwa, niewyraźna mowa,
  • brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny,
  • słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania,
  • ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, „gęsia skórka”.

 

Najczęstsze objawy po zażyciu środków psychoaktywnych

  • słaba koncentracja uwagi
  • nudności
  • wymioty
  • senność
  • apatia
  • zawroty głowy, silne bóle głowy
  • euforia
  • gwałtowny przypływ energii
  • kłopoty z oddychaniem
  • duże wahania ciśnienia krwi
  • zaburzenia równowagi
  • przekrwione i wysuszone śluzówki
  • brak reakcji źrenic na światło
  • drżenie rąk

 

Dopalacze

Dziś najczęściej młodzi ludzie eksperymentują z dopalaczami.  Jest to nazwa potoczna różnego rodzaju substancji lub ich mieszanek o działaniu psychoaktywnym:

  • stymulującym,
  • relaksującym,
  • halucynogennym,

które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych. Ich dostępność  sprawia, że sięgają po nie często. Są on bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także życia. Producenci dopalaczy nie przestrzegają żadnych zasad. Często skład chemiczny nie jest znany, a jednym z jego składników potrafi być nawet trucizna. Zażywanie takich substancji powoduje nieodwracalne zmiany między inny w mózgu. Nie brakuje przypadków, kiedy już po jednym zażyciu dopalaczy osoba taka umierała.

Co zrobić, kiedy podejrzewamy  u ucznia zatrucie  dopalaczami?

Objawy zatrucia NSP (Nowe Substancje Psychoaktywne), takie jak m.in.: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego

  • W przypadku utraty przytomności ułóż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech
  • W przypadku zatrzymania oddechu zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (30 ucisków i 2 wdechy)
  • W przypadku pobudzenia zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego
  • Pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego
  • Jeśli to możliwe dowiedz się jakich substancji użył poszkodowany

 

Dodatkowo:

  • unikaj gwałtownych ruchów
  • mów spokojnie
  • zadawaj proste komendy
  • powtarzaj polecenia
  • zachowaj bezpieczną odległość
  • nie wchodź w dyskusję
  • nie gestykuluj rękami
  • jeśli to możliwe informuj o planowanych czynnościach wobec osoby

 

Co jeszcze możemy zrobić? Nie być obojętnym. To czego dzisiaj najbardziej brakuje światu do zdrowe relacje. Ich budowanie, pokazywanie jak można to zrobić sprawią, że młodzi ludzie nie będą mieli potrzeby eksperymentowania z środkami psychoaktywnymi.