Co w projekcie

 

Zażyj wolności, czyli co? O bycie sobą! Można by powiedzieć jednym zdaniem. Czy to jednak wystarczy? Przeciwnością wolności jest zniewolenie. Uzależnienie od elektroniki – Internetu, tytoniu, alkoholu, narkotyków, psychotropów, a nawet pracy. Zniewolić może wszystko, co odciąga nas od prawdy o sobie. Co sprawia, że zakładamy maski? Poszukujemy akceptacji. Za wszelką cenę, a ta niekiedy jest wysoka.


Ambasadorem projektu „Zażyj wolności” jest Jurek Górski. Jako młody chłopak ćpał. W tym okresie stracił wielu przyjaciół, którzy umarli. On zapragnął być wolny. Po 14 latach życia w piekle, codziennej walki o działkę, dawkę narkotyku, który zagłuszał ból, trafił do ośrodka Marka Kotańskiego. W „Monarze” rozpoczął ciężką walkę o życie. WIĘCEJ O JEGO WALCE I O NIM SAMYM ZNAJDZIECIE TUTAJ.

 

W ramach projektu „Zażyj wolności” młodzież, rodzice oraz nauczyciele zostali zaproszeni na film „Najlepszy”, który opowiada historię Górskiego. Po obejrzeniu obrazu w reżyserii Łukasza Palkowskiego była okazja do rozmowy z Jurkiem. Zaplanowane zostały dwa spotkania: 23.11 oraz 14.12 w gdańskim Multikinie.

 

W szkołach odbywają się spotkania z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami. Tematem rozmów z edukatorami są uzależnienia, cyberprzemoc czy manipulacja, której jesteśmy poddawani każdego dnia. Jednak to, co wydaje się najważniejsze i na co ma zwrócić uwagę projekt „Zażyj wolności” to komunikacja. A raczej jej brak. Ucieczka w narkotyki, alkohol, świat Internetu to przede wszystkim brak więzi. „To nie media cyfrowe niszczą więzi, to więzi, które są zniszczone bądź nadwątlone sprawiają, że powstaje przestrzeń na obce bycie dziecku on-line” – twierdzi dr Maciej Dębski, socjolog, specjalista w zakresie problemów społecznych, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Dlatego uzasadnione wydaje się stwierdzenie, że uzależnienia, od czegokolwiek to już czubek góry lodowej, a wszystko zaczyna się od relacji. W tym przypadku ich braku. Warto to zmieniać każdego dnia.

 

Spotkania w formie warsztatów

Młodzież, rodzice i nauczyciele.  O tym samym, ale osobno! Dlatego musi być inaczej. W ramach projektu przeprowadzane są warsztaty, w których główny nacisk położony jest na komunikację.

 

Twój mózg pod wpływem – Mobilna Galeria Uzależnień

Żyjemy szybko i cenimy efektywne działania. Problemy też chcemy tak rozwiązywać. Doznanie chwilowej ulgi dzięki środkom psychoaktywnym jest często mylone z rozwiązaniem problemu.

 

Jak pomóc? Czyli mobilny punkt konsultacyjny


Jesteś rodzicem? Nastolatkiem? Może niepokoisz się zachowaniem kolegi/koleżanki i nie wiesz, jak pomóc? Bez względu na to, ile mamy lat, nie jesteśmy wolni od problemów.

 

Niezwykłe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem

Jerzy Górski, triathlonista i mistrz świata w Double Ironman. Przepłynął 7, przejechał 360 i przebiegł 84 kilometry. Jako młody chłopak WYGRAŁ wyścig O samego SIEBIE. Był narkomanem przez 14 lat.

 

 

Dlaczego mnie nie słyszysz? – Konkurs

Celem konkursu jest przygotowanie kampanii społecznej przez młodzież skierowanej do rodziców. Hasło: DLACZEGO TAK TRUDNO BYĆ RODZICEM NASTOLATKA? Lub DLACZEGO MNIE NIE SŁYSZYSZ? Prace powinny poruszać zagadnienia dotyczące braku relacji, akceptacji, komunikacji co może prowadzić do eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi, nadużyć, a także uzależnień, w tym cyberprzemocy. Forma: działanie ambientowe, działania w social mediach, formy plastyczne, teatralne oraz inne środki wyrazu, które nie naruszają dobrych obyczajów.

Więcej